Hartowanie stali ferrytycznej:

Hartuje się je od 950 – 1000 °C i odpuszcza w zakresie 600 – 700 °C. Do temperatury ok. 500 °C nie tracą twardości i wytrzymałości. Stale o większej zawartości chromu mogą wykazywać kruchość spowodowaną wydzieleniem fazy б. stężenia najważniejszych pierwiastków, temperatury wyżarzania i wytrzymałości Rm ferrytycznych wysokochromowych stali nierdzewiejących wg PN – EN 10088-1:1998

Ponieważ chrom w zawartościach spotykanych w stalach nierdzewnych podnosi temperaturę punktu eutektoidalnego a występujące węgliki rozpuszczają się powoli, temperatury hartowania leżą wysoko ok. 1000°C. Chrom i węgiel rozpuszczone w austenicie stabilizują go, dzięki czemu stale te mają dużą hartowność. Praktycznie stale zawierające ponad 6 % Cr można hartować w powietrzu.

Do stali rzeczywiście ferrytycznych tzn. takich w których struktura ferrytyczna nie ulega nawet częściowym przemianom aż do temperatury solidus można zaliczyć tylko stopy zawierające ponad 15 – 16 % Cr i bardzo mało węgla ( <0,05 %).

Należy pamiętać także o zawartości azotu który rozpuszcza się łatwo w stalach chromowych i silnie stabilizuje austenit. Zawartość azotu w stalach nierdzewnych jest wyższa niż w stalach niestopowych dlatego samo ograniczenie zawartości węgla nie zapewnia struktury czysto ferrytycznej i konieczne jest również ograniczenie zawartości azotu.

 

 

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *