Najczęściej używanym materiałem na krążki polerskie jest bawełna oraz filc. Wykorzystywane są one do polerowania stali na sucho oraz na mokro z wykorzystaniem past ściernych.

Przy polerowaniu krążkami polerskim należy pamiętać, aby prędkości obróbki oraz siła docisku nie były duże. Może to prowadzić do przypaleń i przebarwień powierzchni.

W chwili obecnej najpopularniejsze jest elektrochemiczne polerowanie stali nierdzewnych.

Proces ten zabezpiecza dokładnie całą powierzchnię polerowanego przedmiotu (łącznie z wgłębieniami w strukturze powierzchni) oraz nadaje przedmiotowi poddanemu obróbce dekoracyjny wygląd. Jest to metoda powszechnie wykorzystywana do obróbki powierzchni elementów w przemyśle mleczarskim, mięsnym, farmacji, narzędzi chirurgicznych i dentystycznych, a także podczas obróbki elementów dekoracyjnych i użytkowych (takich jak balustrady, ogrodzenia) wykonywanych ze stali szlachetnych. Polerowanie elektrochemiczne powoduje równomierną pasywację całej powierzchni polerowanego elementu. Proces elektrochemicznego polerowania metali można prowadzić w różnych kąpielach, jednakże stosowanie tego procesu na skalę przemysłową wymaga elektrolitu składającego się z mieszaniny kwasu siarkowego i fosforowego. Najlepsze wyniki techniczne i ekonomiczne osiągnięto dla stali kwasoodpornych, których polerowanie mechaniczne jest bardzo uciążliwe.

Elektrochemiczne polerowanie przede wszystkim:

  • pozwala uzyskać doskonałe własności antykorozyjne,
  • jest tańsze niż polerowanie mechaniczne,
  • nadaje połysk i równomierność barwy podobną do powierzchni wypolerowanego chromu,
  • ułatwia i podnosi skuteczność mycia oraz pomaga utrzymać w czystości przedmioty.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *