Czy mozna podgrzewac palnikiem i giac stal nierdzewna?

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi Fora Forum eksperta Czy mozna podgrzewac palnikiem i giac stal nierdzewna?

This topic contains 1 reply, has 2 uczestnicy, and was last updated by  Dr Jan Żelazny 10 lat, 7 miesięcy temu.

2 posty - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Odpowiedzi
 • #29

  remek_s
  Participant

  Jak w temacie…

  #365

  Dr Jan Żelazny
  Moderator

  [b:pe0e0dyt]Nie zaleca się gięcia stali nierdzewnej na ciepło.[/b:pe0e0dyt]
  Podgrzewanie niszczy strukturę stali wytrącając z niej chrom, co w następstwie powoduje korozję materiału. Aby jej uniknąć musi zostać przeprowadzona pasywacja na obszarze który został wcześniej podgrzany aby cząsteczki chromu na nowo dostały się na powierzchnię materiału.

  Spawanie tym różni się od innej obróbki ciepłej, że elektroda spawalnicza podczas spalania uzupełnia utratę chromu, nie wyklucza to pasywacji, dzięki której mamy pewność, że nierdzewność materiału jest zachowana.
  Stal nierdzewną powinno się wyginać na zimno.

  Istnieją przypadki, w których wygrzewa się stal nierdzewną w wysokich temperaturach. Jednak aby uniknąć problemów z korozją w związku z wytrącającym się chromem, wygrzewa się stal nierdzewną w szczelnych piecach wypełnionych wodorem. Materiał do pieca podawany jest przez śluzy wypełnione azotem. Zabiegi te stosuje się aby pozbyć się naprężeń materiału po walcowaniu. Przykład: rury w elektrowniach atomowych.


  Sponsorem naszego eksperta jest firma ZANO Mirosław Zarotyński – producent elementów Małej Architektury wykonywanych ze stali nierdzewnej.

2 posty - od 1 do 2 (z 2)

Zaloguj się, aby dodać odpowiedź.