FOSFOROWANIE

3 posty - od 1 do 3 (z 3)
  • Autor
    Odpowiedzi
  • #345

    dzidzidzi
    Participant

    Witam. Czy może Pan w kliku słowach opisac zabieg fosforownaia? czy jest on analogiczny do azotowania? Pozdrawiam

    #773

    Dr Jan Żelazny
    Moderator

    Witam Pana na naszym forum ;] Proces fosforanowania jest zabiegiem jaki stosujemy do wytwarzania powłok na stali, żeliwie, aluminium czy też magnezie. Powłoki fosforanowe powstają w wyniku zanurzenia lub bardzo często stosuje się też natrysk metalu przeznaczonego do obróbki w roztworze zawierającym jednopodstawiony fosforan metalu dwuwartościowego i nadmiar kwasu fosforowego. Stężenia składników roztworu dobieramy tak aby w temperaturze reakcji już przy małym obniżeniu stężenia jonów wodorowych tworzyły się na powierzchni metalu nierozpuszczalne fosforany. – gdyż o to w tym zabiegu chodzi. W zależności od tego jaki będziemy mieć skład kąpieli i parametrów fosforanowania powstaną nam powłoki różniące się od siebie strukturą krystaliczną, grubością, porowatością oraz składem chemicznym. Powłoki fosforanowe są wieloskładnikowe, o składzie zależnym zarówno od składu samej kąpieli jak i metalu podłoża. Wszystkie powłoki fosforanowe są w mniejszym lub większym stopniu porowate i mogą być uszczelniane przez odpowiednią obróbkę po fosforanowaniu. Sam zabieg jest analogiczny jak w innych tego typu przypadkach – czyli mamy do czynienia najpierw z przygotowaniem powierzchni pod powłokę, następnie jej wytworzeniem a na końcu z operacjami wykańczającymi. W razie pytań służę pomocą


    Sponsorem naszego eksperta jest firma ZANO Mirosław Zarotyński – producent elementów Małej Architektury wykonywanych ze stali nierdzewnej.

    #2661

    stanislaw
    Participant

    Witam. Jaki wpływ na powierzchnię stal nierdzewnej ma proces fosforanowania? W pracy używamy do czyszczenia spawów, roztworu zawierającego kwas fosforowy + pędzel do elektorpolerki. Zrobiliśmy doświadczenie z zanurzeniem stali nierdzewnej w roztworze kwasu fosforowego i podłączeniu do urządzenia do elektrolizy. Stal po wyjęciu wyglądała na pozbawioną przebarwień i tłustych śladów. Czy warstwa pasywna nie zostaje naruszona podczas takiego procesu?

3 posty - od 1 do 3 (z 3)
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź.