Rdzewienie

This topic contains 1 reply, has 2 uczestnicy, and was last updated by  Dr Jan Żelazny 10 lat, 7 miesięcy temu.

2 posty - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Odpowiedzi
 • #31

  arteglan
  Participant

  Posiadam chłodziarko-zamrażarkę ze stali nierdzewnej. Ma już nieco ponad 2 lata. Niestety, na drzwiczkach od zamrażaki, przy krawędzi ujrzałem malutkie białe podłużne kreseczki. Na dodatek przy dotyku zaczęło coś od tego odchodzić. Jakby była powierchnia tej stali pokryta była jakąś folią. Przy następnym dotknięciu plama ta powiększyła się. Czy możliwe, że stal ta zaczęła rdzewieć??

  #367

  Dr Jan Żelazny
  Moderator

  Trudno odpowiedzieć na Pańskie pytanie przy tak niewielkiej informacji, lecz spróbujemy.

  Prosze dokładnie obejrzeć czy krawędź drzwiczek rzeczywiście jest wykonana ze stali nierdzewnej, czy nie jest to przypadkiej jej imitacja. Proszę również powiedzieć czy folia ochronna została zdjęta z tego elementu zamrażarki.

  Korozja stali nierdzewnej nie występuje w postacji białego nalotu. Rdzewienie stali nierdzewnej występuje najczęściej w warunkach dość nieprzyjaznych, czyli w warunkach zewnętrznego użytkowania, kontaktu z solą (zimą), reguralnych deszczy lub będąc w pobliżu innej rdzewiejącej stali. Tutaj takich warunków nie ma.

  Sądząc po opisie wydaje mi sie, że biały nalot to jakaś ciecz wydostająca się z wnętrza obudowy dzwiczek. Źródłem może być element izolacji, np. klej wydostający się na zawnątrz krawędzi. Mogło by to być spowodowane dużą różnicą temperatur powodującą skraplanie pary wodnej, a następnie wycieki.

  Konkludując, stal nierdzewna z której zrobione są drzwiczki nie rdzewieje. Sądze, że jest to osad który należy wyczyścić środkami dedykowanymi dla stali nierdzewnej firm 3M, AUTOSOL lub DURSOL.


  Sponsorem naszego eksperta jest firma ZANO Mirosław Zarotyński – producent elementów Małej Architektury wykonywanych ze stali nierdzewnej.

2 posty - od 1 do 2 (z 2)

Zaloguj się, aby dodać odpowiedź.