Śruby i nakrętki ze stali A2-70

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi Fora Forum eksperta Śruby i nakrętki ze stali A2-70

This topic contains 1 reply, has 2 uczestnicy, and was last updated by  bzyczek80 2 lat temu.

2 posty - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Odpowiedzi
 • #2636

  matej
  Participant

  Witam uprzejmie

  Mam styczność ostatnio z elementami złącznymi jak w temacie. Konkretnie są to śruby M8 x 50 oraz pasujące do nich nakrętki. Zdziwiła mnie wytrzymałość mechaniczna tych elementów, tzn. bardzo łatwo zerwać gwint nawet dokręcając tylko kluczami o długości ramienia 17-18 cm (łby śrub i nakrętki w rozmiarze „13”). Pisząc o zerwaniu gwintu mam na myśli to, że niemożliwe staje się potem odkręcenie nakrętki z takiej śruby. Jeszcze bardziej się zdziwiłem, kiedy mimo niemożności odkręcenia nakrętki udawało mi się zerwać śrubę (łeb śruby przytrzymany marketowym kluczem, a nakrętka chwycona nasadkowym z grzechotką), choć do zbyt silnych osób się nie zaliczam. Czy taka wytrzymałość tej stali A2-70 to rzecz normalna.

  Będę wdzięczny za odpowiedź

  Z poważaniem

  Maciej

  #2641

  bzyczek80
  Participant

  Witam

  Z tego co się orientuję to jeśli piszesz o śrubach A2-70 to są to śruby nierdzewne . Śruby zakleszczają się i zapiekają prawda??
  Występuje to w połączeniach wysoko naprężonych , w temperaturach wysokich. Powoduje to zimne zespawanie powierzchni gwintów oraz powstawanie produktów reakcji chemicznych które uniemożliwiają odkręcenie śruby. Proponuję zastosowanie pasty z dwusiarczkiem molibdenu MoS2.

  Pozdrawiam

2 posty - od 1 do 2 (z 2)

Zaloguj się, aby dodać odpowiedź.