Stal Dupleks

This topic contains 1 reply, has 2 uczestnicy, and was last updated by  Dr Jan Żelazny 5 lat temu.

2 posty - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Odpowiedzi
 • #2555

  dupleks
  Participant

  Dzień dobry,
  proszę o przedstawienie charakterystyki stali dupleks – jakie jest jej zarówno szczególne zastosowanie jak i idące za nią właściwości

  z poważaniem
  Edyta Kłosek

  #2563

  Dr Jan Żelazny
  Moderator

  Witam serdecznie

  Szanowna Pani

  Stal dupleks najczęściej stosuje się po wyżarzaniu w temperaturze 1020 – 1100 [°C] i chłodzeniu w wodzie co powoduje, iż w strukturze jest po około 50 [%] austenitu i ferrytu.

  Stal dupleks w porównaniu ze stalą wysokoniklową ma bardzo konkurencyjną cenę co stanowi pierwszą z kilku cech, jakie wyróżniają ją spośród innych tego typu materiałów. Stal dupleks posiada ponadto bardzo dobrą granicę plastyczności oraz mały współczynnik rozszerzalności cieplnej. Stal tą należy stosować w takim środowisku, gdzie temperatura nie przekracza 300 [°C]. Poza tym dupleks cechuje się dobrą spawalnością oraz dobrymi własnościami mechanicznymi w niskich temperaturach.

  Ze względu na wymienione własności stal tą powszechnie stosujemy na elementy wymienników ciepła, rurociągów instalacji, wirniki, wentylatory, wały, zbiorniki w przemyśle okrętowym, części maszyn w przemyśle papierniczym czy też elementy w przemyśle petrochemicznym. Można ją także śmiało wykorzystać w przemyśle chemicznym. Tak jak Pan wspomniał popularność stali cięgle rośnie.

  Zapraszam także do artykułu na temat stali dupleks a także podzielenie się spostrzeżeniami- Stal dupleks

  Pozdrawiam serdecznie
  Jan Żelazny


  Sponsorem naszego eksperta jest firma ZANO Mirosław Zarotyński – producent elementów Małej Architektury wykonywanych ze stali nierdzewnej.

2 posty - od 1 do 2 (z 2)

Zaloguj się, aby dodać odpowiedź.