Stal nierdzewna ze względu na swoje bardzo dobre własności korozyjne ma szerokie zastosowanie, które cały czas się powiększa. Przemysł spożywczy, chemiczny, urządzenia TRV i AGD, mechanika to tylko niektóre gałęzie, które wykorzystują do produkcji nierdzewkę.

 

Jest to materiał bardzo popularny ze względu na swoje znakomite własności jak i inne cechy użytkowe. Na rynku można znaleźć bardzo szeroki zakres wyrobów hutniczych ze stali nierdzewnej – od blach, profilów po kątowniki – i to wszystko z powierzchniami do wyboru: od szlifowanych po coraz bardziej popularne z tłoczonymi wzorkami.

ławka z nierdzewki

Stal nierdzewna ma swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym, wykorzystuje się ją bowiem na materiały służące do przechowywania oraz transportu żywności. Należy tu zwrócić uwagę, iż jest to materiał obok szkła, i niektórych tworzyw sztucznych, który spełnia wymagania w zakresie higieny, toksyczności oraz estetyczności – co pozwala na takie zastosowanie (wybór materiału opatrzony jest restrykcyjnymi wymogami co do rozpuszczalności ciężkich metali z wyposażenia, które ma kontakt bezpośredni z żywnością).

Nie należy zapominać także o tym, iż wykorzystujemy nierdzewkę także do produkcji energii. Przemysł samochodowym jest również branżą w której wykorzystanie tego materiału jest nie małe. Wykonuje się z niej rury wydechowe i katalizatorowe – głównie do tego celu przeznaczone są gatunki austenityczne. Także w budownictwie nie ma konkurencyjnego materiału do nierdzewki wykorzystywanego na balustrady, osłony kolumn, profile okienne czy kabiny wind.

Polecamy także artykuł: Zastosowanie stali nierdzewnej w przemyśle domowy

Stal nierdzewna często pełni także rolę dekoracyjną ze względu na swój estetyczny wygląd – z tego względu wykorzystywana jest w różnego rodzaju restauracjach, hotelach, dyskotekach, pubach czy nawet w komunikacji miejskiej. Właśnie ten estetyczny wygląd sprawia, że jest to materiał coraz częściej wykorzystywany nie tylko przez inwestorów czy architektów – ale także przez osoby prywatne. Kto teraz nie chce  stali nierdzewej w swoim domu – wykorzystanej na kuchenki, okapy kuchenne, sztućce czy garnki. Moda na nierdzewkę przyczynia się też do tego, iż konkurencja jest coraz wieksza a co za tym idzie – cena spada.

Zapraszamy także do sprawdzenia zastosowania stali autentystycznej,  martenzytycznej i ferrytycznej.

 

Poniżej przykłady gatunków stali nierdzewnej wraz z zastosowaniami:

zastosownaie stali nierdzewnej

Komentarze

  1. marek

    stal ma zastosowanie w wielu branżach, ja sam współpracuje z bmtpro bo dzięki obróbce stali powstaje sprzęt medyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *