Azotowanie

2 posty - od 1 do 2 (z 2)
  • Autor
    Odpowiedzi
  • #2598

    vares
    Participant

    Zwracam się z uprzejma prośbą na temat tego czy azotowanie jarzeniowe(plazmowe) to to samo co azotowanie jonowe. Jeśli nie to to na czym polega różnica. Dziekuje za szybka interwencję!

    #2603

    Dr Jan Żelazny
    Moderator

    Witam serdecznie

    W literaturze fachowej jest to naprzemienne nazewnictwo tego rodzaju azotowania. Azotowanie jonowe polega na wyładowaniach jarzeniowych przebiegających w rozrzedzonej atmosferze azotu tzw. próżni azotowej pomiędzy katodą (przedmioty
    azotowane) i anodą (obudowa urządzenia). Przy zderzaniu z podłożem które azotujemy (czyli nasza katoda) oddają część swojej energii kinetycznej powodując nagrzanie obrabianego metalu. Na skutek zderzenia następuje wzbudzenie lub jonizacja gazu. Na powierzchni katody zachodzi: implantacja, chemisorpcja, rozpylanie. Parametry tego procesu są następujące: materiał obrabiany, czas, temperatura, aktywność atmosfery (czyli ciśnienie, skład gazu, gęstość prądu, wyładowania). Metoda ta służy tylko do azotowania materiałów przewodzących. Obróbkę prowadzi się w piecach jarzeniowych. Azotowanie jonowe – stosujemy tu mieszaninę azotu, wodoru i argonu. Powierzchnia wsadu jest aktywowana wyładowaniem jarzeniowym, dzięki temu proces może być prowadzony efektywnie i powtarzalnie oraz dzięki temu możemy azotować trudno-azotujące się stale nierdzewne i austenityczne kwasoodporne oraz stopu tytanu i aluminium. Dzięki doborowi właściwej proporcji dozowania gazów, ciśnienia w komorze roboczej i parametrów prądowo-napięciowych wyładowania jarzeniowego możemy dowolnie kształtować ostateczną strukturę warstwy azotowej. Metodą tą utwardza się powierzchniowo elementy konstrukcyjne oraz niektóre narzędzia w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i maszynowym (takie jak wały korbowe silników, koła zębate, krzywki, stemple, matryce do obróbki plastycznej. Zalety tego procesu są następujące:
    • skrócony czas obróbki,
    • zmniejszenie kosztów,
    • energooszczędność.


    Sponsorem naszego eksperta jest firma ZANO Mirosław Zarotyński – producent elementów Małej Architektury wykonywanych ze stali nierdzewnej.

2 posty - od 1 do 2 (z 2)
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź.