urządzenia do obróbki powierzchniowej

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi Fora Forum eksperta urządzenia do obróbki powierzchniowej

2 posty - od 1 do 2 (z 2)
  • Autor
    Odpowiedzi
  • #68

    bbking
    Participant

    Witam. Czy mógłby Pan scharakteryzować urzadzenia do obrobki powierzchniowej gdyż nie ma informacji o sprawach bardziej praktycznych i technicznych – chodzi mi najbardziej o zastosowanie natryskiwania plazmowego, a takze pieców atmosforowych tj. budowy, pomiarów temperatur, a także charakterystyki atmosfer. Z gory dziękuję za odpowiedź.

    #417

    Dr Jan Żelazny
    Moderator

    [b:teqpvico]Natryskiwanie plazmowe[/b:teqpvico] jest to metoda natryskiwania powierzchni metali innymi metalami, stopami lub materiałami niemetalicznymi (np. ceramicznymi) za pomocą palników plazmowych. Plazmę stanowi strumień gazu (np. argonu lub mieszaniny Ar, H2 i N2) o wysokiej temperaturze i dużym stopniu zjonizowania. Plazma powstaje w palniku w którym wytwarza się „skondensowany” łuk elektryczny. Łuk ten powstaje między elektrodą wolframową umieszczoną centralnie i miedzianą dyszą chłodzoną wodą, która stanowi anodę. Przez palnik jest przedmuchiwany gaz przechodzący w stan plazmy o temperaturze dochodzącej do 10000 °C. Sproszkowany materiał przeznaczony do natryskiwania plazmowego może być wprowadzony wraz z gazem do palnika lub bezpośrednio w wydobywający się z niego strumień plazmy. Proszek ulega stopieniu i również może przejść w stan plazmy, po czym zostaje naniesiony na podstawioną powierzchnię stali, na której ulega kondensacji. Metodą tą można nanosić materiały trudnotopliwe (nadstopy, Al2O3), bardzo twarde (węgliki wanadu, wolframu, tytanu, azotki tytanu) lub o innych szczególnych własnościach, modyfikując tym sposobem własności warstwy wierzchniej. Warstwy natryskiwane plazmowo cechują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, ale na ogół są porowate.

    Opis pieca, aparatury i atmosfer znajdzie Pan szerzej opisany na naszej stronie już wkrótce.


    Sponsorem naszego eksperta jest firma ZANO Mirosław Zarotyński – producent elementów Małej Architektury wykonywanych ze stali nierdzewnej.

2 posty - od 1 do 2 (z 2)
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź.