Archiwa tagu: złom stalowy

Duże wahania cen złomu stali nierdzewnej

Stal nierdzewna w ostatnich latach zyskała na popularności nie tylko w szerokiej rozumianej produkcji, ale także w pozyskiwaniu jej w postaci złomu. Wszystkie dodatki stopowe, które odpowiadają za unikalne właściwości stali nierdzewnych powodują dużą zmienność cen końcowych tejże stali. Ostatnie miesiące pokazują, że tak samo jak w przypadku metali szlachetnych bardzo ciężko jest oszacować czy sprzedać zalegający nam złom już – czy też poczekać na jego większe notowania. Co więc należy z nim zrobić?

 

Wahania cen złomu stali nierdzewnej są tak duże, ponieważ na jego cenę bardzo duży wpływ ma (przeważający) stawka obowiązująca za skład jego dodatków. Najistotniejszą rolę odgrywają tu trzy główne składniki. Właśnie to ich ceny, a więc: stawki chromu, niklu i moblibdenu szczególnie wpływają na jego cenę końcową. Niestety w ostatnich miesiącach one także (analogicznie do złomu) w bardzo niesystematyczny sposób rosną a następnie maleją (wahania sięgają nawet 30%). Przyczyn można szukać wiele – aczkolwiek podstawowy tkwi w ekonomii. Od czasu pojawienia się kryzysu finansowego wiele firm i instytucji publicznych bardzo ostrożnie planuje swoje inwestycje, co ma dość ścisły związek ze zwykłą grą popytu i podaży.

 

Skup stali nierdzewnej jest prowadzony przez wszelkie licencjonowane placówki złomowe do których mamy dostęp w większych miastach. Jeżeli zalega nam w domu złom z tej stali – rada jest tylko jedna, aby zbytnio na tym nie stracić. Najwięksi światowi producenci stali ogłaszają co miesiąc wartości dodatków stopowych, a one są zawsze opóźnione w stosunku do rynkowych cen surowców. Na tej podstawie można przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem jak cena złomu będzie kształtowała się w najbliższym czasie.